MotoGP Ολλανδία 2012: Η μπριζόλα του Ernest

Βίντεο: MotoGP Ολλανδία 2012: Η μπριζόλα του Ernest

Βίντεο: MotoGP™ Full Race | 2012 #ValenciaGP 2024, Μάρτιος

Επειδή αυτή την εβδομάδα υπάρχει GP, ήρθε η ώρα να ρίξουμε μια ματιά Το μπριζόλα του Έρνεστ Ας δούμε τι στοιχεία μας λένε για αυτό που για πολλά χρόνια θεωρούνταν «Ο Καθεδρικός Ναός» της παγκόσμιας μοτοσικλέτας. Φυσικά, μετά έφτασαν και οι GP που διοργανώνονται στη χώρα μας, με πολύ περισσότερους οπαδούς, σύγχρονα σιρκουί και πολύ καλύτερο καιρό από τη βόρεια Ευρώπη και ο καθεδρικός ναός τελικά αραιώθηκε. Φυσικά, οι Ευρωπαίοι φίλαθλοι συνεχίζουν να παρακολουθούν μαζικά αυτά τα GP για έναν πολύ απλό λόγο, τους αγώνες, αν είναι καλοί, δεν έχει σημασία πού τους βλέπεις.

Αλλά ας μην χαθούμε γύρω από τον θάμνο και ας φτάσουμε στην ουσία. Επειδή παρ' όλα αυτά το Άσεν είναι η μόνη πίστα που έχει φιλοξενήσει όλες τις σεζόν του Παγκοσμίου Κυπέλλου από τότε που ήταν το Παγκόσμιο Κύπελλο, αφού μέχρι σήμερα συμμετείχαν τέσσερις φίλοι, είναι αντίπαλοι μέχρι θανάτου, γιατί έτσι ήθελε ο Τύπος το. Επιπλέον, πρέπει να σημειωθεί ότι η Ρεκόρ νικών στην πίστα του Άσεν κατέχει ο κ. Άνχελ Νιέτο, με 15 νίκες, ένας παραπάνω από τον D. Giacomo Agostini. Αν και μιλάμε για την κατηγορία της βασίλισσας, βασιλιάς είναι ο D. Giacomo Agostini με έξι νίκες, μία περισσότερες από τους Mick Doohan και Valentino Rossi.

• Ο Χόρχε Λορέντζο φτάνει με 140 πόντους στο ντουλάπι του, τα ίδια που είχε σε αυτή τη φάση της σεζόν το 2010, όταν ανακηρύχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής.
  • Ο Εστέβ «Τίτο» Ραμπάτ θα ολοκληρώσει την 100η καριέρα του στην Άσεν. Ο αναβάτης ξεκίνησε την καριέρα του στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2005 στο GP της Βαλένθια ως Wild Card, αγωνιζόμενος σε 76 αγώνες στην κατηγορία 125 και στο τελευταίο Grand Prix του Silverstone έκανε την 23η εκκίνηση του στην κατηγορία Moto2.

• Την ημέρα της προκριματικής προπόνησης, η 38 χρόνια από την πρώτη εμφάνιση ενός συγκεκριμένου Kenny Roberts στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Αυτή η εμφάνιση ήταν στο Assen TT το 1974 στην κατηγορία των 250cc. Προκρίθηκε πρώτος στο αρχικό πλέγμα και τερμάτισε τρίτος στον αγώνα.
  • Η νίκη του Jorge Lorenzo στο Silverstone GP ήταν νούμερο 21, ένα λιγότερο στην πρώτη κατηγορία από πιλότους όπως ο John Surtress και ο Geoff Duke (που κέρδισε τέσσερα παγκόσμια πρωταθλήματα) και ο Kenny Roberts (με τρία παγκόσμια πρωταθλήματα).
  • Το βάθρο που πέτυχε από Ο Casey Soner στο Silverstone βρίσκεται στην 21η συνεχόμενη πρώτη τετράδα που παίρνει ο Αυστραλός πιλότος. Σε ολόκληρη την ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου, μόνο ο Valentino Rossi με 28, ο Jorge Lorenzo με 25 και ο Giacomo Agostini με 22 έχουν πετύχει παρόμοια σειρά.
  • Jorge Lorenzo, Casey Stoner και Dani Pedrosa, το βάθρο του MotoGP στο Silverstone, είναι η 17η φορά που οι τρεις αναβάτες τερματίζουν μαζί στο βάθρο. Είναι επίσης η τέταρτη φορά που αυτοί οι τρεις αναβάτες έχουν συναντηθεί στο βάθρο μέχρι στιγμής αυτή τη σεζόν.

• Ο θρίαμβος των νικών που επιτεύχθηκε από τους Ισπανούς πιλότους στο Silverstone είναι η 14η φορά επιτυγχάνεται, ισοβαθμώντας την Ισπανία με την Ιταλία σε αυτή την κατάταξη.
  • Η επιστροφή του Καλ Κράτσλοου που τερμάτισε έκτος αφήνοντας εικοστή στο πλέγμα είναι η μεγαλύτερη επιστροφή ισοφάρισε τον Sylvain Guintolí το 2007 στο Ιαπωνικό GP, ο οποίος ξεκίνησε 18ος και τερμάτισε 4ος παρά τη βροχή.
  • Σάββατο (ημέρα αγώνα) θα κάνει 11 χρόνια από την τελευταία φορά που ένας Βρετανός αναβάτης κέρδισε την κατηγορία των 250 κ.εκ, η τιμή πηγαίνει στον Jeremy McWilliams.
  • Χόρχε Λορέντζο Κέρδισε το τρίτο του συνεχόμενο GP στο Silverstone, αν κερδίσει στο Assen θα είναι ο μόνος οδηγός που θα το κάνει αφού ο Valentino Rossi κέρδισε 5 διαδοχικούς αγώνες το 2008.
  • Ο Marc Marquez κέρδισε τον 125 αγώνα του 2010 ξεκινώντας από την pole position, πέρυσι κέρδισε τον αγώνα Moto2 ξεκινώντας από τη δεύτερη θέση.

• Το μοναδικό βάθρο του Pol Espargaro στο Assen χρονολογείται σε α τρίτη θέση στα 125cc το 2010, πέρυσι δεν τερμάτισε τον αγώνα λόγω συντριβής στον 20ο γύρο.
  • Ο Toni Elías κέρδισε τον πρώτο του αγώνα 125 το 2001 στο Assen

• Το 2011 ο Máverick Viñales είχε ένα τέλειο Σαββατοκύριακο, θέτοντας την pole, κερδίζοντας τον αγώνα 125 και κάνοντας τον ταχύτερο γύρο στον αγώνα. Στους τελευταίους οκτώ αγώνες του τερμάτισε στο βάθρο έξι φορές και πέντε ήταν στο top box.

Μέχρι στιγμής τα στατιστικά για αυτό το Σαββατοκύριακο, γράψτε τα για να εντυπωσιάσετε τους φίλους σας στο μπαρ. Ή απομνημονεύστε τα, γιατί όταν οι τηλεοπτικοί σχολιαστές πρόκειται να κολλήσουν το μάτι τους, μπορείτε να προχωρήσετε για να ολοκληρώσετε την πρόταση. Ότι δεν αξίζουν πολύ περισσότερο.