Βίντεο: Ο Χοσέ Αντόνιο Μπουτρόν δεν δίνει επιλογή στην εκκίνηση του εθνικού αγώνα μοτοκρός στην Αλμπαϊντά

Βίντεο: Ο Χοσέ Αντόνιο Μορένο Χουράδο στα “Πέριξ” (ΤV100-140318) 2024, Μάρτιος
Anonim

Αυτό το περασμένο Σαββατοκύριακο το Ισπανικό Πρωτάθλημα Motocross επί Αλμπαϊντά με ενδιαφέροντα νέα. Το σημαντικότερο, η αλλαγή ωραρίων αφού πλέον οι προπονήσεις και οι αγώνες γίνονται μεταξύ Σαββάτου και Κυριακής. Επιπλέον, και με πολύ παρόμοιο τρόπο με το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, αμφισβητείται ένας γύρος στο MX1, ένας άλλος στο MX2 και τέλος, ένας Superfinal με τα 20 καλύτερα των MX1 και MX2. Και στα δύο, Χοσέ Αντόνιο Μπάτρον Δεν έδωσε σε κανέναν επιλογή.

Κατά τη διάρκεια της προπόνησης ήταν ήδη ξεκάθαρο ποιοι θα ήταν οι αναβάτες που είχαν την ευκαιρία να κερδίσουν. Από την μία, José Antonio Butrón και Álvaro Lozano και λίγο πιο πίσω, Τζόαν Κρος ότι σίγουρα αν κάποιος από αυτούς που ήταν μπροστά μπερδεύονταν θα μπορούσε να τον τρομάξει.

Motocross Albaida 2013

Τόσο ο πρώτος αγώνας όσο και ο υπερτελικός ήταν πολύ παρόμοια. Μπούτρον Πήρε το προβάδισμα από την αρχή και δεν θα έφευγε από αυτή τη θέση σε καμία στιγμή, κερδίζοντας τη γραμμή του τερματισμού με πλεονέκτημα λίγο περισσότερο από 24 δευτερόλεπτα έναντι Αλβάρο Λοζάνο.

Η Yamaha ξεπεράστηκε στους τρεις πρώτους γύρους από τη Suzuki του Τζόαν Κρος αλλά μπόρεσε να το ξεφορτωθεί και να φτάσει στο τέλος με ένα σχετικά άνετο πλεονέκτημα. Η Joan Cros είχε μια ωραία μάχη για εννέα γύρους με Kevin Ballanger και μάλιστα από το τέταρτο στο έβδομο μπήκαν πολύ κοντά.

Ήδη στο Υπερτελικός, το πλέγμα τοποθετείται εναλλάξ αναβάτη ΜΧ1 και ΜΧ2 με βάση τους καλύτερους χρόνους τους. Μόλις χαμηλώσει το φράγμα, ξανά Χοσέ Αντόνιο Μπάτρον Πήρε το προβάδισμα και κέρδισε με εξουσία.

Άντερ Βαλεντίνο, έκτος στον πρώτο γύρο του MX2, κατέλαβε την τρίτη θέση. Επιπλέον, οι αναβάτες της MX2 κατέλαβαν την τρίτη, τέταρτη και πέμπτη θέση, αφήνοντας τον Joan Cros στην έκτη θέση του ομίλου.

Μετά τη νίκη και στα δύο μανίκια, Χοσέ Αντόνιο Μπάτρον οδηγεί το πρωτάθλημα μπροστά από τον Álvaro Lozano. Το επόμενο ραντεβού θα γίνει 17 Μαρτίου στην Ταλαβέρα ντε λα Ρέινα.

Κατάταξη πρώτος γύρος Albaida * 1. José Antonio Butrón (KTM), 34:39, 351 * 2. Álvaro Lozano (Yamaha), +00: 24, 446 * 3. Joan Cros (Suzuki), +00: 58, 392 * 4. Miguel de La Rosa Quinterio (Suzuki), +01: 13, 041 * 5. Björn David Andersson (-), +01: 14, 576

Κατάταξη υπερτελικού Albaida * 1. José Antonio Butrón (KTM), 34:59, 118 * 2. Álvaro Lozano (Yamaha), +00: 18, 261 * 3. Ander Valentín (Yamaha), +00: 56, 630 * 4. Nil Arcarons (KTM), +00: 59, 221 * 5. Alonso Sánchez (Suzuki), +01: 01, 455

Προσωρινή γενική ταξινόμηση * 1. José Antonio Butrón (KTM), 50 πόντοι * 2. Álvaro Lozano (Yamaha), 44 πόντοι. * 3. Τζόαν Κρος (Suzuki), 40 βαθμοί. * 4. Kevin Ballanger (Yamaha), 33 βαθμοί. * 5. Miguel de la Rosa Quinterio (Suzuki), 33 βαθμοί.

Και πάλι, μπορούμε να απολαύσουμε μερικές υπέροχες φωτογραφίες με την ευγένεια του Ginés Romero.