Πίνακας περιεχομένων:

Βίντεο: Ο Toprak Razgatlioglu επαναλαμβάνει στο Donington Park και γίνεται παγκόσμιος ηγέτης μετά την πτώση του Jonathan Rea

Βίντεο: Гонщик Виктор Стиман умер в возрасте 22 лет после ужасной аварии Supersport 300 в Португалии. 2024, Μάρτιος

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Superbike ήταν ήδη ενδιαφέρον, αλλά τώρα έχει γίνει κόκκινο. Ο Toprak Razgatlioglu κέρδισε επίσης τον δεύτερο μεγάλο αγώνα στο Donington Park μετά από μονομαχία με τον Τζόναθαν Ρέα που έληξε στην πτώση του πρωταθλητή. Ένα ασυνήθιστο λάθος που μιλάει στο όριο που ο Ραζγκατλίογλου τον οδηγεί στα άκρα.

Ο Τούρκος είναι ο νέος παγκόσμιος ηγέτης με δύο βαθμούς υπεροχής έναντι της Ρέα. Έχει σώσει ένα Σαββατοκύριακο που ξεκίνησε με κακή κατάταξη και πλέον είναι ο κορυφαίος στην κατηγορία. Πλήρες πάρτι για τη Yamaha χάρη στον δεύτερο Garrett Gerloff, ενώ η BMW M 1000 RR φεύγει από το Donington Park με τρία βάθρα.

Η BMW M 1000 RR κάνει το ντεμπούτο της στο βάθρο της Superbike και τριπλασιάζεται

Van Der Mark Donington Park Sbk 2021

Στο Superpole Race δεν έγινε το θαύμα του Ραζγκατλίογλου. Ο Τούρκος δεν ξεκίνησε το ίδιο καλά όπως το Σάββατο, οπότε μπόρεσε να επιστρέψει μόνο στην έκτη θέση ενώ Ο Ρέα κέρδισε μόνος του, νιώθοντας μόνο την πίεση του Άλεξ Λόους μέχρι που έπεσε. Πρώτο βάθρο και δύο φορές για την BMW M 1000 RR στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Superbike.

Στην εκκίνηση του δεύτερου αγώνα, ο Ρέα κράτησε την πρώτη θέση, αλλά Το ξεκίνημα του Ραζγκατλίογλου ήταν και πάλι τρομερό μέχρι που βγήκε δεύτερος. Παρόλο που ένας επιθετικός Τομ Σάικς έδινε ένα χέρι στον οικείο εχθρό του συγκρουόμενος με τη Yamaha στις πρώτες στροφές. Αλλά η Ρέα δεν άδραξε την ευκαιρία για να ανοίξει πάρα πολύ τρύπα.

Baptist Great Britain Sbk 2021

Και πάλι μάλιστα Ο Ραζγκατλίογλου ήταν πιο γρήγορος από τον Ρέα και στον τέταρτο γύρο του έβαλε το ποδήλατο όντας αρκετά επιθετικός. Ο Τούρκος ήρθε σε γρήγορο γύρο, έτοιμος να σπάσει τον αγώνα και τώρα ήταν ενδιαφέρον να δούμε τι στάση κράτησε ο πρωταθλητής, ο οποίος το Σάββατο ρίσκαρε και κόντεψε να πέσει περισσότερες από μία φορές.

Ο Σκοτ Ρέντινγκ πλησίαζε περισσότερο τους Γκάρετ Γκέρλοφ και Σάικς που πάλευαν για το βάθρο, ενώ ο Ρέα δεν άφηνε τον Ραζγκατλίογλου. Αντιθέτως, δεκατέσσερις γύρους από το τέλος ανέκτησε το προβάδισμα σε έναν περίεργο ελιγμό μετά από ένα μικρό λάθος του Τούρκου. Η μάχη μεταξύ των δύο αιτούντων υποσχέθηκε να είναι μακρά.

Redding Donington Park Sbk 2021

Μετά όμως ήρθε το θεατρικό χτύπημα του αγώνα και ίσως το Παγκόσμιο Κύπελλο. Η πτώση του Τζόναθαν Ρέα, που ωθούσε τον εαυτό του πολύ μακριά. Ο Ραζγκατλίογλου ήταν μόνος σε θέση να γίνει παγκόσμιος ηγέτης. Ο Ρέα μπήκε ξανά στον αγώνα, αλλά στην τελευταία θέση και πολύ μακριά από τους βαθμούς.

Στη μάχη για το βάθρο ο Gerloff ήταν δεύτερος, έτοιμος να ολοκληρώσει το ένα-δύο για τη Yamaha, ενώ ο Sykes καθιερώθηκε στην τρίτη θέση, έτοιμος να προσθέσει το τρίτο βάθρο της BMW M 1000 RR αυτό το Σαββατοκύριακο. Μόνο Ο Ρέντινγκ φιλοδοξούσε να σώσει το Σαββατοκύριακο της Ducati φτάνοντας τη διαφορά με τον Σάικς.

Περιοχή Μεγάλης Βρετανίας Sbk 2021

Ο Ρέντινγκ βρισκόταν ήδη μισό δευτερόλεπτο πίσω από τον Σάικς, αν και με σημαντικό κίνδυνο. Πίσω, ο Álvaro Bautista ήταν ενδέκατος, με τον Tito Rabat δέκατος τέταρτος και τον Isaac Viñales εκτός βαθμών. Ο Ρέντινγκ καταδίωκε τον Σάικς, αλλά ήταν πολύ μακριά ως να το αποκτήσεις. Η BMW M 1000 κατακτά το τρίτο βάθρο της ημέρας.

Νίκη για τον Τοπράκ Ραζγκατλίογλου, ο δεύτερος του Σαββατοκύριακου, τόσο στους μεγάλους αγώνες, που τον αφήνουν παγκόσμιο ηγέτη. Ο Γκέρλοφ ολοκλήρωσε το διπλό για τη Yamaha και τελικά η τρίτη θέση του βάθρου πήγε στον Σάικς. Ο Μπαουτίστα κατάφερε να τερματίσει μόνο δέκατος, με τον Τίτο Ραμπάτ να προσθέτει δύο βαθμούς.